Aktualności

23.06.2026 r.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętuje 30-lecie działalności. Z tej okazji odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, podczas której podsumowano trzy dekady rozwoju jednej z najważniejszych instytucji wspierających przedsiębiorczość i inwestycje w Polsce. Wydarzenie było okazją do podkreślenia roli KSSE w transformacji gospodarczej regionu oraz budowaniu jej pozycji jako nowoczesnego lidera rozwoju inwestycyjnego i innowacyjnego. Miasto Jaworzno podczas jubileuszowych obchodów reprezentowali Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk oraz Pełnomocnicy Prezydenta – Agnieszka Zemuła-Czarnik i Marcin Koziarz a także Prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej Mateusz Łętowski oraz Monika Bryl – Wiceprezes Zarządu Spółki Katowickie Inwestycje S.A.

Trzydzieści lat działalności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to historia dynamicznego rozwoju gospodarczego województwa śląskiego, skutecznego przyciągania inwestorów, wspierania przedsiębiorczości oraz tworzenia nowych miejsc pracy. To również przykład konsekwentnie realizowanej wizji rozwoju opartej na innowacjach, nowoczesnych technologiach i partnerskiej współpracy. Dziś KSSE skupia 860 przedsiębiorstw, które zrealizowały 1170 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 56 mld zł, przyczyniając się do utworzenia ponad 100 tysięcy miejsc pracy.

Dla Jaworzna współpraca z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną ma szczególne znaczenie. Od lat wspólnie realizujemy działania służące rozwojowi gospodarczemu miasta, przygotowaniu terenów inwestycyjnych oraz budowaniu atrakcyjnej oferty dla przedsiębiorców. W lipcu 2019 roku podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Miastem Jaworzno i KSSE. Kolejnym ważnym krokiem było zawarcie 19 listopada 2021 roku porozumienia pomiędzy zarządem Strefy a Prezydentem Miasta Jaworzna dotyczącego utworzenia Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego w ramach KSSE. Porozumienie obejmuje współpracę w zakresie planowania i realizacji JOG, w tym wykonania niezbędnej infrastruktury technicznej.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna od początku aktywnie wspierała rozwój Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego oraz projekt pierwszego samochodu elektrycznego produkowanego w Polsce. Niedawno ElectroMobility Poland ogłosiła strategiczne partnerstwo przy realizacji hubu produkcyjno-rozwojowego w Jaworznie. Partnerem przedsięwzięcia został tajwański koncern Hon Hai Technology Group (Foxconn) – światowy lider zaawansowanych technologii i największy producent elektroniki na świecie.

Jubileusz był nie tylko okazją do podsumowania imponującego dorobku Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także do spojrzenia w przyszłość. KSSE zapowiedziała dalszy rozwój usług dla inwestorów, aktywne wspieranie transformacji gospodarczej regionu, inwestycje w nowoczesne technologie i zieloną energię oraz przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych. Tylko w 2026 roku Strefa wydała już około 30 decyzji o wsparciu o łącznej wartości blisko 2,7 mld zł, prowadząc jednocześnie rozmowy dotyczące kolejnych wielomiliardowych projektów inwestycyjnych.

Z okazji jubileuszu 30-lecia Miasto Jaworzno składa serdeczne gratulacje i wyrazy uznania wszystkim osobom, które przez minione trzy dekady współtworzyły sukces Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Życzymy kolejnych lat dynamicznego rozwoju, satysfakcji z realizowanych przedsięwzięć oraz nieustającej energii do podejmowania nowych wyzwań. Niech Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pozostaje liderem nowoczesnej transformacji gospodarczej, skutecznie wspierając inwestorów i wyznaczając kierunki rozwoju dla kolejnych pokoleń przedsiębiorców oraz samorządów.

Ikona aplikacji Jaworznicka Karta Mieszkańca

Jaworznicka Karta Mieszkańca

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów