Aktualności

22.06.2026 r.

W niedzielę, 21 czerwca br., na terenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie odbył się Rodzinny Piknik Strażacki organizowany w ramach „Akademii Bezpieczeństwa”. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, którzy mogli nie tylko spędzić czas w rodzinnej atmosferze, ale również poznać zasady bezpieczeństwa i z bliska zobaczyć pracę służb ratunkowych oraz formacji odpowiedzialnych za ochronę mieszkańców. W wydarzeniu uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna Łukasz Kolarczyk.

Na uczestników czekało wiele atrakcji i pokazów przygotowanych przez służby, instytucje oraz podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców Jaworzna. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentacje sprzętu i pojazdów Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym OSP Dąbrowa Narodowa, OSP Ciężkowice czy OSP Osiedle Stałe. Swoje wyposażenie zaprezentowały również Policja, Górnicze Pogotowie Ratunkowe w Jaworznie oraz 6. Batalion Powietrzno-Desantowy z Gliwic. Wśród gości obecni byli również Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Maciej Stanek oraz radny Mirosław Pieczara.

Strażacy z jaworznickiej komendy prowadzili naukę udzielania pierwszej pomocy, a uczestnicy mogli odwiedzić zadymiony namiot i zobaczyć działanie kamery termowizyjnej. Nie zabrakło również możliwości wykonania podstawowych badań stanu zdrowia oraz sprawdzenia swoich sił podczas zabawy hydronetką, czyli strażackim prądem wody do celu.

W ramach akcji prowadzonej przez Straż Miejską w Jaworznie – „Nie daj szansy złodziejowi – oznakuj swój rower”, mieszkańcy mogli bezpłatnie oznakować swoje jednoślady. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stanowisko Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, gdzie można było dowiedzieć się, jak przygotować siebie i swoją rodzinę na sytuacje kryzysowe oraz jakie wyposażenie powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym. Swoje stoisko przygotował także Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Podczas pikniku obecna była również Fundacja DKMS. Na specjalnym stoisku osoby zainteresowane mogły dowiedzieć się więcej o idei dawstwa szpiku oraz zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców, dając szansę na ratowanie życia pacjentów potrzebujących przeszczepienia.

W organizację wydarzenia zaangażowały się również Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Jaworznie, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Katowicach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Jaworznie.

Ikona aplikacji Jaworznicka Karta Mieszkańca

Jaworznicka Karta Mieszkańca

Pobierz aplikację i skorzystaj z wyjątkowych benefitów