
Ostrzeżenie meteorologiczne – burze – 18.04.2025 r.
Dzisiaj
09.04.2025 r.
Konsultacje z mieszkańcami, spotkania w terenie oraz praca nad ankietami – to tylko część inicjatyw podejmowanych w ramach drugiej edycji programu „Jaworzno w dyskusji”. Zespoły projektowe składające się zarówno z mieszkańców i pracowników samorządu wspólnie pracują nad scenariuszami rozwoju wybranych obszarów w mieście.
W tegorocznej edycji programu przedmiotem dyskusji są:
W 2024 roku Gmina rozpoczęła rozmowy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. – właścicielem terenu po byłej kopalni KWK Jan Kanty – na temat przejęcia terenu po byłej kopalni i stworzenia w tym miejscu przestrzeni dla mieszkańców. Kluczowym założeniem jest zachowanie historycznego charakteru terenu przy jednoczesnym wprowadzeniu nowych funkcji użytkowych.
Zadaniem zespołu jest przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu i przedstawienie jej SRK S.A.
Po to aby Spółka poznała oczekiwania mieszkańców miasta co do przyszłości obszaru.
– Razem z mieszkańcami opracowujemy wspólną wizję tego, jak teren po byłej kopalni KWK Jan Kanty mógłby zostać wykorzystany. Przygotowujemy ankietę, w której mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat potrzebnych działań, konieczności remontów czy dedykowanych funkcji dla tego miejsca – mówi Patrycja Karolik, lider projektu.
W najbliższym czasie zaplanowano wizję w terenie oraz analizę podobnych projektów rewitalizacyjnych realizowanych w innych miastach. Efekty pracy zespołu zostaną przedstawione spółce SRK S.A., która podejmie decyzję o dalszych krokach.
Zespół zajmujący się projektem „Plac przy ul. 3 Maja – przyjazne i użyteczne sąsiedztwo” pracuje nad koncepcją zagospodarowania tego terenu. Kluczowym aspektem projektu jest zebranie opinii mieszkańców i dopasowanie funkcji tego miejsca do ich potrzeb.
– Przeprowadziliśmy ankietę wśród mieszkańców okolicznych bloków, pytając ich, czy na tym terenie widzą parking, przestrzeń rekreacyjną, czy może połączenie obu funkcji. Podczas ankietowania rozmawialiśmy z mieszkańcami, którzy chętnie dzielili się swoimi pomysłami – mówi Katarzyna Zbożniak, lider projektu. – Dodatkowo przeprowadziliśmy wizję lokalną w dzielnicy. Opracowywane są również wyniki ankiet, którymi będziemy dzielić się z całym zespołem podczas kolejnych spotkań.
Zebrane informacje posłużą do stworzenia finalnej koncepcji zagospodarowania placu.
Zespół projektowy w tegorocznej edycji skupia się na rewitalizacji Szczakowej i jej okolic. Głównym celem jest przywrócenie dzielnicy dawnego blasku i ożywienie jej przestrzeni miejskich.
Podczas spacerów studyjnych uczestnicy zespołu wskazali kluczowe miejsca wymagające zmian oraz omówili propozycje ich zagospodarowania.
– W pierwszej edycji programu zajmowaliśmy się m.in. uregulowaniem sytuacji prawnej byłego dworca PKP. Dzięki naszym działaniom w ubiegłym roku Koleje Państwowe zostały oficjalnie wpisane jako właściciel obiektu. Teraz podejmujemy kolejne kroki, by Gmina mogła przeprowadzić ekspertyzę techniczną budynku i, jeśli będzie to możliwe, wspólnie z PKP doprowadzić do jego remontu – tłumaczy Agnieszka Zemuła-Czarnik, lider projektu.
Najważniejszym aspektem tegorocznej edycji jest jednak nadanie dzielnicy nowych funkcji
i poprawa jej estetyki. Mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów, a ich zaangażowanie sprawia, że grupa pracująca nad Szczakową jest najliczniejszym zespołem w tej edycji programu.
Program „Jaworzno w Dyskusji” pokazuje, jak ważne są głosy mieszkańców w procesie planowania miejskich inwestycji. Efektem pierwszej edycji było m.in. rozpoczęcie budowy skateparku w Osiedlu Podłęże – jego koncepcja powstała właśnie dzięki konsultacjom społecznym oraz projektów związanych z zazielenianiem miasta.
Chcemy aby kolejne inicjatywy mieszkańców i wspólne działania, mogły realnie wpływać na kształtowanie przestrzeni miejskiej.
Dzisiaj
Dzisiaj
Dzisiaj
Wczoraj
Wczoraj
Wczoraj
Wczoraj
16 Kwiecień
15 Kwiecień
15 Kwiecień
14 Kwiecień
14 Kwiecień